Abdulahat Arvas mazbata almak için 2 defa başvuru yapmış

Abdulahat Arvas mazbata almak için 2 defa başvuru yapmış
REKLAM ALANI
Yayınlama: 03.04.2024
5
A+
A-

Van Büyükşehir Belediyesi için Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) aday olan ve yüzde 55 oyla seçilen Abdullah Zeydan’ın “memnu (yasaklı) haklarının geri alınması” üzerine, mazbata yüzde 27 oy alan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) adayı Abdulahat Arvas’a verildi.

Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnun haklarının iadesi kararının geri alınmasının ardından seçimi ikinci sırada bitiren AK Parti adayı mazbatayı almak için İl Seçim Kurulu’na 2 defa başvuru yaptığı ortaya çıktı.

İl Seçim Kurulu mazbatayı seçimi kaybeden ve kayyum olarak atanmak istemiyorum diyen AK Parti Van adayı Abdulahat Arvas’a verdi. AK Parti Van adayı Abdulahat Arvas %27,15 oranında oy almıştı. DEM Parti adayı Abdullah Zeydan ise %55,48 oranında oy almıştı.  

DEM Parti karara karşı çıkmak için protesto çağrısı yaptı. Parti İl Binası önündeki eylemde polis, Abdullah Zeydan ve beraberindeki DEM Partililere biber gazıyla müdahale etti. Yürüyüş yapmak isteyenlere müdahalenin yanı sıra gözaltılar da gerçekleşti. Valilik ise 15 gün süreyle tüm eylem ve toplantılara yasak getirdi.

‘KAYYUM OLARAK ATANMAK İSTEMİYORUM DEMİŞTİ’

31 martta mazbatayı almak için iki defa YSK’ya başvuruda bulunan Abdulahat Arvas, adaylık sürecinde yaptığı tanıtım toplantısında bir araya geldiği gazetecilere yaptığı konuşmada Van’a kayyum olarak atanmak istemiyorum’ demişti. Arvas tanıtım toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada “Ben kayyum atanmak istemiyorum. Seçimleri kazanmak istiyorum. Bileğimizin gücüyle, alnımızın akıyla, halkımızın teveccühüyle, teşkilatlarımızın desteğiyle sandıktan zaferle çıkmak istiyorum.

Niyetim budur, farklı okuyanlar varsa onların derecesine gelmedim, gelmem çünkü ben 670 yıllık bir aileye mensup olan biriyim. Ailemin geçmişi Bahçesaray’da başlamış, bütün ilçelerde aile fertleri var. Devletin birçok kademesinde okumuş, görev almış eğitimli bir aileye mensubum. Şu an ülkemizin birçok ilinde akademisyen olarak hizmet edenler var. Arvas ailesi olarak ülkemize ve ilimize hizmet etmişiz. Vanlı bir aileyiz. Herkesim tarafından saygı gören bir aileyiz. Buna layık olmak için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. İnsanız mutlaka hatalarım olabilir ama asla ihanetim olmaz. Şahsi menfaatimde yok.” İfadelerini kullanmıştı.

Ben Kayyum olarak atanmak istemiyorum sözleriyle gündeme gelen ve iki defa mazbata için başvuruda bulunan Arvas’ın bundan sonraki süreçte alacağı karar ise kamuoyu tarafından merak ediliyor. Kaynak: Yeni Doğu Gazetesi

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.