Anayasa Mahkemesi’nden HDP kararı!

Anayasa Mahkemesi’nden HDP kararı!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 05.01.2023
49
A+
A-

Son dakika: Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılması istemli davada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının partinin hazine yardımı bulunan hesaplarına tedbiren bloke konulması talebini kabul etti. HDP, bir ay içerisinde savunmasını yapacak.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin kapatılması istemli iddianamesinde, hazine yardımının bulunduğu banka hesabının blokesine karar verilmesini talep etmiş, Anayasa Mahkemesi bu talebi herhangi bir gerekçe sunulmaması nedeniyle reddetmiş, somut gerekçelerin gönderilmesini istemişti.

DEVLET YARDIMINI TERÖR AMACIYLA KULLANDIKLARI BELİRTİLDİ
Başsavcı Şahin, 19 Aralık’ta, partinin devlet yardımlarının bulunduğu banka hesabına bloke konulması talebini yineledi. Talepte partiye verilen devlet yardımının parti faaliyetleri dışında terör örgütünün amaçları doğrultusunda kullanıldığı belirtildi.

HDP’YE SAVUNMA İÇİN 1 AY SÜRE VERİLDİ
Anayasa Mahkemesi, HDP’nin Hazine yardımı ödenen hesaplarına bloke konulmasına karar verdi. HDP, bir ay içerisinde savunmasını yapacak. Bir ay sonra tedbir kararı gözden geçirilerek, tedbire devam ya da tedbir sonlandırılsın kararı verilecek. HDP’ye bu sene 179 milyonu 10 Ocak’a kadar olmak üzere 539 milyon TL hazine yardımı yapılacaktı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.