Başkan İlhan, Belediyeler Borç Batağında

Başkan İlhan, Belediyeler Borç Batağında
REKLAM ALANI
Yayınlama: 12.03.2024
4
A+
A-

31 Mart yerel seçimlerine kısa bir süre kala Saadet Partisi Van İl Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özay İlhan, Van Büyükşehir Belediyesi’nin borç durumu hakkında açıklamalarda bulundu. İlhan, daha önce defalarca Van Büyükşehir Belediyesinin borçlarını açıklaması talebine rağmen, kayyım tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığını belirtti.

Saadet Partisi Van İl Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özay İlhan, Van Büyükşehir Belediyesi’nin son 7.5 yılda kayyımlar tarafından yönetilerek bilinçli bir borçlanma politikası uygulandığını belirtti. İlhan, belediyenin borç batağında olduğunu ve kayyım yönetimi tarafından tüm bankalardan kredi çekildiğini ifade etti. Bu kredilerin kısa, orta ve uzun vadeli olduğuna vurgu yaptı.

İlk kayyım atanmasının ardından Van Büyükşehir Belediyesi’nin 1 milyar 100 milyonluk borçla ilan edildiğini hatırlatan İlhan, belediyenin son 7.5 yıldır kayyımlar tarafından yönetildiğini ve şu an itibariyle 4 milyar civarında bir borca sahip olduğunu söyledi. Belediyeye bağlı kuruluşlardan sadece VASKİ’nin borcunun 1 milyar civarında olduğunu belirten İlhan, belediyenin borçlarıyla başa çıkabilmek adına tüm bankalardan kredi çektiğini ve bu kredilerin büyük bir yük oluşturduğunu ifade etti.

Ayrıca, İlhan, asli görevleri arasında olmayan kitap alımlarına ve çeşitli hediyelere milyonlarca para harcandığını belirterek, bu konuda şeffaf bir açıklama talep etti. Belediyenin ihtiyaç dışı alımlarının yanı sıra son günlerde yandaşların işe alındığı iddialarına da dikkat çeken İlhan, Van Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarının tüm borçlarını seçim öncesi kamuoyuna açıklamaya davet etti.

İlhan, mevcut yönetimin Van’ın sorunlarını çözmek yerine devasa borçlanmalarla gelecek yönetimin önünü kesmeye çalıştığını ve şehrin geleceğinin ipotek altına alındığını ifade etti.

 KAYYIM, BORCUNU KREDİ ÇEKEREK ÖDÜYOR

2017 ila 2023 yılları arasında milyonlarca lira kredi çeken kayyım, neredeyse her ay belediyenin hesaplarına bloke konulmaması amacıyla ‘Kamu yararı’ kararı alıyor. İkinci kayyımın atandığı Ağustos 2019’dan Eylül 2023’e kadar, neredeyse iki ayda bir atanmış belediye meclisi kararıyla bankalardan kredi çekildiği öğrenildi. Borcunu kredi çekerek ödeyen kayyımın yönetimindeki belediyenin toplam borcunun, 3 milyar 697 bin 382 TL olduğu ortaya çıktı.

BELEDİYE TÜM BANKALARA BORÇLU

Kayyım yönetimindeki belediyenin, hazineye, diğer kamu kuruluşlarına (SGK ve vergi), İller Bankası, diğer yurtiçi bankalar, yurt dışından alınan krediler ve diğer borç stoku tutarları ortaya çıktı. 2023 yılının son ayına kadar kayyım yönetimindeki büyükşehir belediyesinin, SGK ve vergi borcu 120 milyon 38 bin 318 TL’ye, İller Bankası borcu 202 milyon 422 bin 636 TL’ye, diğer bankalara olan borçları ise 1 milyar 607 milyon 350 bin 676 TL’ye yükseldi. “Diğer borçlar” adına altında ise 1 milyon 771 bin 915 TL borç kaydedildi. Ortaya çıkan tabloya göre, kayyım yönetiminin sadece banka, SGK ve diğer olarak adlandırdığı borçların miktarı, 1 milyar 954 milyon 585 bin 550 TL oldu.

BELEDİYEYE BAĞLI KURUMLAR DA BORÇ BATAĞINDA

Sadece belediyeyi borçlandırmakla kalmayan kayyım, belediyeye bağlı kuruluşların borçlarını da neredeyse üç katına çıkardı. Belediyeye bağlı Van Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (VASKİ) borcu 938 milyon 450 bin 372 TL, BELVAN şirketinin 32 milyon 82 bin, Mavikent şirketinin ise 33 milyon 57 bin 392 TL borcu olduğu ortaya çıktı. Belediyeye bağlı kuruluşların toplam borcu ise, 1 milyar 4 milyon 889 bin 787 TL olduğu açığa çıktı.

ELEKTRİK BORCU KREDİYLE KAPATILIYOR

Borcu kabaran kayyımın, elektrik ve diğer borçları da çektiği kredilerle ödediği öğrenilirken, belediyenin bu borçları kısa, orta ve uzun vadeye yaydığı belirtildi. Bunca arsa ve belediyeye ait yapıları satmasına rağmen borcu katlanan kayyım yönetimi, son atanmış meclis toplantısında ödenmeyen elektrik borçlarının finansmanında kullanılmak üzere İller Bankası ile diğer özel bankalardan kredi kullanılması kararı aldı. Kararın ardından belediyenin elektrik borçlarının ödenmesi için bankalara kredi başvurusunda bulunduğu öğrenildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.