Filistinli Kadınlarına 8 Mart uğramadı: Zulmün 156. Günü!

Filistinli Kadınlarına 8 Mart uğramadı: Zulmün 156. Günü!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 10.03.2024
3
A+
A-

Van Filistin’e destek platformu önderliğinde bir araya gelen vatandaşlar, İsrail’in Filistin’deki katliamlarını düzenledikleri yürüyüşle protesto etti.

Van kent meydanında bir araya gelen sağlıkçı, dernek, STK üye, yetkileri ve vatandaşlar kadınlar gününde Filistinli kadınların unutulduğunu belirterek tüm Müslümanları bu anlamda boykot ve eyleme davet etti. Düzenlenen basın açıklamasını Filistin’e destek platformu adına okuyan Zeynep Çırpan, “Gazze’de yaşanan zulmün 156. gününe ulaşırken, Filistinli kadınlar acil bir çağrıyla seslerini duyuruyor. Beş aydır devam eden Siyonist İsrail saldırıları sonucunda binlerce kadın hayatını kaybetti” dedi.

Şehit annelerinin, yaralı annelerin, kayıp çocuklarını bulamayan annelerin günü mü diyen Çırpan, “Açlıktan ölen onlarca bebek var. Küçük Muhammet’i dünyaya getiren anneler, çadırdaki zorlu yaşam şartlarıyla mücadele ediyor. Filistin’de sistematik zulme maruz kalan ve öldürülen yüzlerce kadın var. Raporlara göre, yıllardır İsrail zindanlarında hapsedilmiş 15.000’den fazla kadın bulunuyor. Son beş ayda Siyonist İsrail güçleri tarafından gözaltına alınan binlerce Filistinli arasında birçok kadın ve çocuk bulunuyor. Her gün fiziksel istismara maruz kalan kadınlar, çıplak aramalara, sorgulamalara ve işkencelere maruz kalıyor. Milletler Kadın Birimi’nin raporunda, Gazze’de son beş ayda 11.000 çocuğun İsrail tarafından katledildiği bildiriliyor. Annelerin en büyük acısı, kaybettikleri çocuklarına kucaklarına alamamak. Tüm dünyaya ve insanlığa seslenen Filistinli kadınlar, kadınların ve çocukların çığlıklarının duyulması gerektiğini vurguluyor. Bu acıya kayıtsız kalınmamalı” diye konuştu.

Dünya, Filistin kadınlarının çığlıklarına kulak vermelidir diyen Çırpan, “Zulme karşı durmak, insanlık görevimizdir. Çocukların ve kadınların yaşadığı trajedilere acil çözüm bulunmalıdır. Uluslararası toplum, Filistinli kadınların ve çocukların yanında durmalı, İsrail’e karşı sorumluluklarını yerine getirmelidir” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.