İnci kefali sıkı tedbirlerle korunuyor!    

İnci kefali sıkı tedbirlerle korunuyor!    
REKLAM ALANI
Yayınlama: 29.04.2023
37
A+
A-

Van – Muradiye Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Melih Aydoğan av yasağı sürecinde inci kefalinin korunması için alınan önlemleri yerinde inceledi.

Van Gölü’nden tatlı su kaynaklarına göç eden inci kefali (Van Balığı) , av yasağı süresince jandarma ekiplerince sıkı tedbirlerle korunuyor. Van Gölü’ne kıyısı bulunan Van’ın İpekyolu, Edremit, Tuşba, Gevaş, Muradiye ve Erciş ile Bitlis’in Ahlat, Adilcevaz ve Tatvan ilçelerinde yaklaşık 15 bin kişinin geçim kaynağı inci kefalinin tatlı sulara göçü başladı.

İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi, Edremit Bot Komutanlığı ve koruculardan oluşan güvenlik güçleri, 15 Nisan-15 Temmuz’da yumurtalarını bırakmak için suyun tersine yüzen, önüne çıkan engelleri adeta uçarak aşmaya çalışırken görsel şölen sunan inci kefalinin korunması için yoğun mesai yapıyor.

HAVADAN DENETİM DRONE’LARLA YAPILIYOR

İnci kefalinin avlanması, bulundurulması, satışı ve naklinin önlenmesi için göl çevresi, akarsu yatakları, avlanmaya müsait alanlar ile güzergahları sürekli gözetim altında tutan jandarma ekibi, ulaşılması güç noktaları da drone’larla denetliyor.

Gölde ve akarsularda botlarla sürekli devriye gezen jandarma ekipleri, bir yandan da göle kıyısı olan yerleşim yerlerindeki vatandaşları balığın korunması için bilinçlendiriyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile zabıta ekipleri de balık satışının yapıldığı iş yerlerini denetleyerek kaçak avlanmanın önüne geçmeye çalışıyor.

Van Muradiye Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, “Avlanma Yasağına Uyalım. Tatlı su kaynaklarına göç eden inci kefali, av yasağı süresince jandarma ekiplerince sıkı tedbirlerle korunuyor. Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekili Melih Aydoğan inci kefalinin korunması için alınan önlemleri yerinde inceledi” ifadelerine yer verdi. Yeni Doğu Gazetesi

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.