Kültür Turizm İl Müdürlüğünden Gazetecileri hiçe sayan hamle

Kültür Turizm İl Müdürlüğünden Gazetecileri hiçe sayan hamle
REKLAM ALANI
Yayınlama: 20.04.2024
Düzenleme: 20.04.2024 15:03
59
A+
A-

Van’da yarın Akdamar Adasında düzenlenecek olan Badem Çiçeği Festivali için basına kapalı fenomen toplantısı yapıldı. Kültür Turizm İl Müdürlüğü öncülüğünde yapılan toplantıya ulusal ve yerel basında görev alan gazeteciler yerine sadece fenomenler çağırıldı.

Van’da yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanlarından biri olan Akdamar Adası’nda Badem Çiçeği Festivali düzenlenecek. Van’ın Gevaş ilçesi sınırları içerisinde yer alan Akdamar Adası, badem ağaçlarının çiçek açmasıyla bambaşka bir güzelliğe bürünürken, Van Valiliği, Kültür Turizm İl Müdürlüğü, Van YYÜ, Kültür Turizm Bakanlığı ve Van Gölü Aktivistleri öncülüğünde Badem Çiçeği Festivali düzenlenecek. Geçtiğimiz yıl plan ve programsız son gün yapılan davetle başlayan ve eleştirilerin odağı haline gelen Festival bu yıl basına kapalı bir şekilde düzenlenecek.

Tarihi yapısı ve coğrafi konumuyla turizmin başkenti olabilecek potansiyele sahip Van’da bugüne kadar hiçbir çalışma ve projeye imza atmamış Kültür Turizm İl Müdürlüğü tanıtım noktasında ulusal ve yerel basında görev alan gazetecileri hiçe sayarak sözde fenomenler ile tanıtım yapma girişiminde bulunuyor. Tanıtım noktasında yıllardır sorunların yaşandığı Van’da bu sabah düzenlenen Badem Çiçeği Festivali toplantısında gazeteciler davet edilmezken şehir dışından ücret ödenerek fenomenler davet edildi. Geçtiğimiz günlerde Van Valiliğinde Tanıtım toplantısı yapılan Festival ile ilgili Kültür Turizm İl Müdürlüğü Basın görevlisi yapılan uygulama ile basın mensuplarına ihtiyaç bulunmadığını, Van’ın tanıtımını fenomenler aracılığıyla yapılacağını belirtti. Van’a atandığı günden bu yana turizm noktasında her hangi bir iyileştirme girişiminde bulunmayan Kültür Turizm İl Müdürü Abdurrahman Şahin’nin bundan sonra alacağı karar ve çalışmalar merak konusu.

FESTİVALİN İÇERİĞİ ŞU ŞEKİLDE:

Adaya ayakbastı parası ücreti 21 Nisan saat 09:00-15:00 saatleri arasında ücretsiz olacak.

Adaya girişte tekne ücreti alınacak. (150 TL)

Bisiklet Turu (Kurtuluş Parkı Önü-Akdamar Adası)

Van gölü aktivistleri

 Yüzme etkinliği (12.00-12.30)

Van gölü aktivistleri

 Foto safarı-ınfluencer gezisi (serbest zaman)

İl kültür ve turizm müdürlüğü

Yyü müzik resitali (13.00-13.30)

YYÜ Türk müziği konservatuarı ve güzel sanatlar eğitimi bölümü

 Şiir dinletisi Prof. Dr. Zeki taştan

 Ayran aşı ikramı (14.00-15.00) / ramada otel

Keledoş ikramı- edens otel/elıte world-go

Yöresel tatlı ikramı- grand otel

AKDAMAR ADASI’NA NASIL GİDİLİR?

Van şehir merkezinden Gevaş İskelesi’ne olan yaklaşık 45 kilometrelik uzaklık şahsi araçla 40 dakika, minibüs veya otobüsler ile gidiliyorsa yaklaşık 1 saat mesafede yer alıyor. Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslerle Gevaş ilçe merkezine 7, Akdamar İskelesine ise günde 3 sefer yapılıyor. Van Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden kalkan ilçe minibüslerinin ise saat başı seferleri bulunuyor.

AKDAMAR ADASI GİDİŞ ÜCRETLERİ NE KADAR?

2024 yılı itibariyle Akdamar Adası’na gidiş ve giriş ücretleri kişi başı ortalama 210 TL’ye mal oluyor. Akdamar İskelesi’nden adaya ulaşmak için tekne ücreti gidiş-dönüş kişi başı 150 TL. Akdamar Adası ayakbastı ücreti ise girişte satılan 60 TL’lik Müze Kart ile karşılanmış oluyor.

Öğrenciler 30 TL’ye Müze Kart sahibi oluyor. 150 TL tekne ücreti ve 60 TL Müze Kart ücreti olmak üzere toplam 210 TL ödeniyor. Tekne turunda veya adada yiyecek ve içecek satın alınabiliyor. Yenidoğugazetesi

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.