Meteoroloji uyardı: Van’da sel ve su baskınlarına karşı dikkat

Meteoroloji uyardı: Van’da sel ve su baskınlarına karşı dikkat
REKLAM ALANI
Yayınlama: 18.03.2024
6
A+
A-

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin Ve Erken Uyarı Merkezi (BTUM) Hava Tahmin Raporu yapılan açıklamaya göre Van’da şiddetli yağış bekleniyor.

Bölge genelinde havanın çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu geçmesi, Hakkari ve Bitlis çevreleri ile Muş’un güney, Van’ın güney ve batısında kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yükseklerinde yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadiselerinin görülmesi beklenmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

 Bölgemizde yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan yetkililer ile vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI

 Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yapılan son değerlendirmelere göre; beklenen yağışların, Hakkari ve Bitlis çevreleri ile Muş’un güney, Van’ın güney ve batı, kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yükseklerinde yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Salı (19.03.2024) günü sabah saatlerinde bölgenin batısında, gece saatlerinde ise doğusunda etkisini kaybetmesi beklenen kuvvetli yağışlara bağlı olarak meydana gelebilecek sel, su baskını, kuvvetli rüzgar, kar yağışı beklenen yerlerde tipi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.