Prof. Dr. Naci Görür Van’a geliyor

Prof. Dr. Naci Görür Van’a geliyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 19.10.2022
114
A+
A-

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür 23 Ekim 2011’de meydana gelen 7,2’lik depremin yıldönümü için Vana geliyor.

Türkiye’de yaşanan depremler her zaman vatandaşların bir numaralı korkularından biri. Özellikle uzmanların uyardığı beklenen Marmara Depremi’nin çok fazla sayıda can kaybına neden olacağı tahmin ediliyor. Depremler gündemdeyken, üzerinden tam 12 yıl geçen Van Depremi’nde hayatını kaybedenler de anılıyor.

VAN DEPREMİNDE KAÇ KİŞİ ÖLMÜŞTÜ?

Van Depremi’nde 601 kişi hayatını kaybetmiş ve 4 bin 152 kişi yaralanmıştır. 2 bin 262 binada ise ağır hasar meydana gelmiştir.

Van Depremi’nden Sonra Yaşananlar

Van Depremi’nden Sonra YaşananlarEkim 2011 Van depremi, 23 Ekim 2011 günü Türkiye saati ile 13.41’de Van’da meydana gelen ve 25 saniye süren bir depremdir. Depremin merkez üssü Van’a 17 kilometre uzaklıktaki Tabanlı köyüdür. Yapılan değerlendirmelerde depremin büyüklüğü; Kandilli Rasathanesi tarafından Richter ölçeğine göre 6.6ML, ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu tarafından ise Moment magnitüd ölçeğine göre 7.2 Mw olarak duyuruldu. Kandilli Rasathanesi’nden daha sonra yapılan açıklamada, depremin şiddetinin depremin merkez üssünde 9.0 olduğu belirtildi ve depremin moment büyüklüğü 7.2 Mw olarak düzeltildi.

Deprem, Ulusal Kuvvetli Yer Hareketi Gözlem Ağı’na bağlı 22 istasyon tarafından kaydedildi. Hakkâri, Ağrı, Iğdır, Erzurum, Kars, Bingöl, Muş, Bitlis, Siirt, Batman, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa gibi çevre illerde İran ve Kuzey Irak’ta da hissedilen depremde binalar yıkıldı, elektrik ve telefon hatları kesildi. Moment magnitüd ölçeğine göre 7.2Mw büyüklüğündeki deprem, Cumhuriyet tarihi boyunca Anadolu’da meydana gelen en büyük depremlerden biri olarak kayıtlara geçti.

Van depreminin yıl dönümü nedeniyle hafta sonu Vana gelecek Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür Van Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda kentsel dönüşümle ilgili önemli açıklamalarda bulunacak.

Deprem uzmanı Görür sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Arkadaşlar, Van depreminin yıl dönümü nedeniyle bu pazar Van’da bu ilin depremselliğini ve deprem odaklı kentsel dönüşümünü anlatacağım. Sevgiyle” dedi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.