Seda Yayla Yazdı… Hoş geldin

Seda Yayla Yazdı… Hoş geldin
REKLAM ALANI
Yayınlama: 23.01.2023
Düzenleme: 23.01.2023 16:56
332
A+
A-

Ne kadar da güzelsin… Biliyor musun? İnsan 20’li yaşlarındayken gördüğü, yaşadığı her şeyi kelimelerle anlatabileceğine inanıyor hala. Peki, ben neden seni anlatamıyorum? Çünkü 29 harfin yetmediği andan yazıyorum. İşte sen o ansın. Tıpkı bir günbatımındaki kızıl bir ufuk çizgisi gibisin. Büyüleyici ve en gerçek olansın.

Hikâyen nerede başlayacak bilmiyorum. Ama olurda yolun bu memleketten geçiyorsa ilk adımını bu sokaklarda atıp ilk aşkınla bu Eminönü vapurunda karşılaşacaksan umarım bir kullanma kılavuzuyla doğarsın. Çünkü burada isler bildiğin gibi değil. Burası, söylendikten iki dakika sonra havaya karışıp giden cümlelerin sahiplerinin, gaddarlığa dair ne varsa hepsini mülk edinenlerin memleketi. Burada çiçek koklamayı bilmezler. O çiçeklerin dikenlerini birbirlerine batırmak için fırsat kollarlar.

 Ama tek bir dileğim var: 50 yaşına bile gelsen anne koynu sıcaklığı teninde kalsın. Orası en gerçek yer biliyor musun? Bilmiyorsun.

Büyüdüğünde gittiğin hiçbir şehre sığmadığında öğreneceksin. İlkokula başladığında olurda kırmızı kurdeleli yeşil gözlü bir kıza aşık olursan onun örüklü saçlarına dokunmaktan korkma. Çünkü bazı şeylerin büyüsünü Allah bir kere nasip eder ve eğer sen hakkını kullanmışsan bütün ömrün gökyüzünden bir şans daha dilemekle geçer. Şimdi bak etrafına. Herkes gökyüzünden bir şans diliyor değil mi?

Etrafına bakarken içinde kalbi kırık küçük bir çocuk olan milyonlarca memleket insanın unuttuğunu sende unutma. Yine varsa birine açılan penceren onu da tuğlalarla örme. Yakından birileri ölmüşse babanın aylarca kesmediği sakalını unutup insanların acıları üzerinden etrafını hoşnutluk surlarıyla çevirme, vefa denilen çeşmenin bir yudum suyunu içmeyip sana koklaman için uzatılan çiçeklerin dikenlerini batırma onlara.

Ki yarın olduğunda dönüp yüzüne bakmaya utanmayasın. Çünkü biz ‘utanmıyoruz.’

Yanak kızartan masum utançlar yerini kapılar ardındaki büyük günahlara bırakırken 29 harfin yetmediği yerden son kez ve daha sesli diyeceğiz: ‘Büyük kalabalıklar kendilerinden daha büyük yalnızlıklarla flörtleşir.’

Bir akşam ezanıyla olur da yine flörtleşirsen yalnızlığınla ‘cahildim dünyanın rengine kandım diyeceksin.’

Uzman Çocuk Gelişimci Seda YAYLA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Elvan dedi ki:

    Seni tebrik ediyorum ️️

  2. Adil yıldırım dedi ki:

    Maşallah sana şiirin yanında roman,hikaye,masal,dastan..yazmak yakışır. Görünmüyorsun özlettin kendini, başarılar..