Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı Van’da kapılarını açtı

Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı Van’da kapılarını açtı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 03.05.2023
1.081
A+
A-

Van’da 11 ilde meydana gelen deprem nedeniyle ertelenen İpekyolu Expo Fuar A.Ş. tarafından organize edilen Doğu Anadolu Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı, 13. kez kapılarını ziyaretçilere açtı.

Van’da kapılarını ziyaretçilere açan Doğu Anadolu Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı 3 gün Van halkının hizmetinde olacak. Büyük bir katılımla düzenlenen tören ile açılan fuara ilk günden vatandaşların ilgisi büyük büyük oldu.

LEZZETLER BU FUARDA YARIŞIYOR

Açılışta bir konuşma yapan İpekyolu Expo Fuar Aş. Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Can Çelik, “Fuarımızın bu yıl 13. gerçekleşiyor. 13 Van, Doğu Anadolu, tarım, gıda ve hayvancılık fuarı. Fuarımızın en büyük özelliği doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinde nadir yapılan fuarlardan biri. Bölge olarak söyleyebilirim ki Erzurum, Kars, Ardahan, Iğdır Ağrı, Siirt, Bitlis, Hakkari gibi illerin yaklaşık dokuz ilin tek fuarı. Bu çok önemli bir şey. Dokuz ildeki tek yapılan fuar organizasyonu bu fuar organizasyonu. Tabii burada her geçen yıl fuarımız çoğalıyor, yükseliyor. Fuarlar genelde geçmişe değil, geleceğe bir ışık tutarlar. Yani bir fuarın büyüme performansından, o ildeki ticaret hacmini çok rahat bir şekilde görürsünüz Bizim fuarımız da bu sene tarım aletleri, tarım makinaları ve tarım teknolojileri anlamında yüzde onluk bir büyüme gerçekleştirdi. Bu da Van tarımının her geçen yıl daha iyiye gideceğini gösteriyor. Fuarımızda toplam 80 firmanız 150’ye yakın markamız bulunuyor. fuarımız 5 gün devam edecek. Bugün çarşamba günü başlattık. Ayın yedisi, pazar gününe kadar devam ediyor Tabii Vanlı hemşehrilerimizin çok sevdiği bir şey daha var fuarda. Yöresel ürünler ve gurme bölümümüz” dedi.

TÜM VAN HALKINI BEKLİYORUZ

Her yıl olduğu gibi yine dolu dolu bir katılım ile fuar açılışını gerçekleştirdiklerini söyleyen Çelik, “Burada da yine Karadeniz’den süt ve süt ürünlerimiz, Ege’den zeytin, zeytinyağlarımız, Gümüşhane’den pestil kömemiz. Türkiye’nin dört bir yanından coğrafi işaretli, lezzetli ürünlerimizi de yine fuarda gelen misafirlerimiz bulabilecekler. Tabii bu fuarımız için tüm çiftçilerimizi, Van ve çevre illerdeki ve ayrıca tüm Van halkını Fuarımıza davet ediyoruz. Fuarımız akşam sekize kadar 20:00’a kadar açık olacak. Sabah da saat 10:00’da açılıyor. Pazar günü ayın yedisine kadar tüm misafirlerimizi fuar alanına bekliyoruz Fuar alanımız için ücretsiz servislerimiz var. Ücretsiz servislerimiz Beşyol mevkiinden kalkıyor. Hazreti Ömer Cami’nin hemen arkasındaki Halk Eğitim Müdürlüğü’nün ön tarafından kalkıyor. Tüm değerli misafirlerimizi bekliyoruz” diye konuştu.

ACILAR ÜZERİNE TİCARET YAPAMAZDIK

Deprem nedeniyle fuar tarihinin Mayıs ayına alındığını kaydeden Çelik, “Bizim fuar takvimimizde şubat ve mart ayında fuarlarımız vardı planladığımız. Fakat şubat ve mart ayındaki fuarlarımız, bu sene itibariyle Mayıs ayında başlatma kararı aldık. Tabii bunun iki önemli sebebi var. Türkiye’de bu kadar büyük bir deprem olmuşken, insanların bu kadar acıları varken bizim burada ticaret yapıyor olmamız doğru değildi. Şubat ve Mart ayı için. Ikinci sebebi de bizim gelen katılımcı profilimiz on ili etkiledi bu deprem. Bizim gelen katılımcı profilimizde deprem olan bölgelerden gelen bir profildi O yüzden bu iki sebebi göz önünde bulundurarak Mayıs ayında başlatmaya karar verdik fuarlarımızı” şeklinde konuştu.

Bir birinden lezzetli ürünler ve tarıma yönelik cihaz ve malzemelerin olduğu fuarın açılışı her yıl olduğu gibi kuzu güzellik yarışması ile başladı. Yarışmadan birinci seçilen kuzu sahibine hediye takiminin ardından fuarda bulunan standtları gezen vatandaşlar bir yandan lezzetli ürünleri tadarken diğer tafaftan uygun fiyata alışveriş yapmanın mutluluğu yaşadı. Çiftçileri buluşturan fuarda, birçok ilden gelen lezzetler de sergileniyor.

Van Expo Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen fuarın açılış programına; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, AK Parti Van Milletvekili Adayı Burhan Kayatürk, Van İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, Van Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler ile Van Ticaret Borsası temsilcileri ve diğer davetliler katıldı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.