Tesbih namazı nasıl kılınır, kaç rekat, nasıl niyet edilir?

Tesbih namazı nasıl kılınır, kaç rekat, nasıl niyet edilir?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 05.04.2024
3
A+
A-

Bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi bugün idrak ediliyor. Günahların bağışlandığı, duaların kabul olduğu bu geceyi ibadetle dolu geçirmek isteyen vatandaşlar namazlarını kılıp, dualarını edip, zikirlerini çekecekler. Bu mübarek gecede Günahların affına ve dileklerin mazharına vesile olduğuna inanılan tespih namazını kılmak isteyen Müslümanlar “tespih namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?” araştırmalarına başladılar. İşte Diyanet ile tespih namazı kılınışı…

Tespih namazı nasıl kılınır? araştırması bu akşam Kadir Gecesi olması vesilesiyle araştırılmaya başlandı. Kadir Gecesi’nde tespih namazı kılmak isteyen Müslümanlar ibadetlerini yerine getirmek için araştırmalarına başladı. Peki, tespih namazı nasıl kılınır?

Tesbih namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen mendub bir namazdır. Resûl-i Ekrem (s.a.s.) amcası Abbas’a, “Bak amca, sana tam on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki-sonu, eskisi-yenisi, bilmeyerek işlediğin-bilerek işlediğin, küçüğü-büyüğü ve gizli yaptığın-açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar.”

diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiş; Hz. Abbas da bunu her gün yapamayız, deyince Hz. Peygamber, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının da yeterli olacağını belirtmiştir (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 14; Tirmizî, Salât, 238).

TESBİH NAMAZI KAÇ REKATTIR?
Tesbih namazı dört rekattır.

TESBİH NAMAZI KILINIŞI
Tesbih namazı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı bilgilere göre şu şekilde kılınmaktadır;

Tesbih namazı dört rekât olup şöyle kılınır: “Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet edilerek namaza başlanır. Sübhâneke’den sonra 15 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denilir.

Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir.

Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur. Tesbih namazı kerâhet vakitlerinde kılınmaz (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 30-31). Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde tesbih namazına özgü tesbihat yapılmaz (Tahtâvî, Hâşiye, s. 361).

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.