Tuğrul, İşçi hakları iyileştirilmeli

Tuğrul, İşçi hakları iyileştirilmeli
REKLAM ALANI
Yayınlama: 01.05.2023
207
A+
A-

Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü’nde işçi olarak çalışan Ünsal Tuğrul işçi haklarının iyileştirilmesi ve sözleşmeli personele hak ettiği ücretin verilmesi gerektiğini söyledi.


Tuğrul, “ Haksızlıkların, eşitsizliklerin, adaletsizliklerin ve ezilmenin olmadığı, iş kazalarının yaşanmadığı, emeğin sömürülmediği, aydınlık, eşit ve güzel bir dünyayı göreceğimiz günlerin geleceği umuduyla, tüm emekçi kardeşlerimizin Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlarım.” Dedi.


1 Mayıs işçi bayramının tarihine de değinen Tuğrul, “1 Mayıs ile açılan yollar İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu.” Şeklinde açıkladı.

“İŞİ YAPIP FARKLI ÜCRET ALINMASI SORUNU ÇÖZÜLMELİ”
İşçi şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayan Tuğrul, “Amerikalı işçiler 1886 yılı boyunca çeşitli etkinlikler düzenledi. Sloganlar, “8 saat çalışma, 8 saat dinlenme, 8 saat ne istersek” oldu. İşçi sınıfının yıllardan bu yıllara kadar çalışma yaşamı üzerine elde ettiği kazanımların devamı ve daha da iyileştirilmesi için Temenni ediyorum ki işçi arkadaşlara çifte bayram yaşatılması olmasıdır. Biz Kamuda çalışan biz işçilerinin ana talepleri bellidir. Kamuda çalışan biz işçiler insanca yaşamaya yetecek bir ücret talep ediyoruz. Aynı işi yapıp farklı ücret alınması sorunu çözülmeli eşit işe eşit ücret kamuda temel bir ücret politikası haline getirilmesini talep ediyoruz. Ücret zamları resmi enflasyon verilerine göre değil, temel ihtiyaç mallarındaki enflasyon artışı ve milli gelirdeki büyüme göz önünde bulundurularak refah payları ilave edilmelidir. Ücret zamlarının asgari ücrete gelen zam oranlarının altında kalması durumunda aradaki fark tüm ücretlere ilave edilmelidir. İşçilerin görev ve unvan tanımları yapılmalı, işçilere görevleri dışında iş yaptırılmamalıdır. 696 KHK ile işe giren arkadaşların özlük haklarının bir an önce verilmesini talep ediyoruz. Ayrımsız olarak tüm kamu çalışanlarının haftalık çalışma süresi 40 saat ile sınırlandırılmasını talep ediyoruz. Gelir vergisi tarife dilimleri en az yeniden değerleme oranında artırılmalı ve vergi istisnası sonrası ücretlilerde ilk vergi dilimi yüzde 15’de sabit tutulmasını talep ediyoruz ve daha sıralayamadığımız nice maddelerin, Sosyal ve ekonomik olarak 1 Mayıstan sonra hayata geçirilmesi talep ediyoruz.” İfadeleri yer verdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Özkan KAYNAK dedi ki:

    İşçi haklarının düzenlenip ve haklarımızın biran önce lamı cini aranmadan ve eksiksiz bir şekilde verilmesi temennimizdir. Emeği geçen ve çalışmalarda katkısı bulunan herkese çok teşekkür ediyorum.