Ünlü Türk sanatçısı Güngörer hayatını kaybetti

Ünlü Türk sanatçısı Güngörer hayatını kaybetti
REKLAM ALANI
Yayınlama: 29.10.2023
97
A+
A-

Son Dakika… Ünlü Türk Sanatçı Lütfü Güngörer Ankara’da ikamet ettiği evde hayatını kaybetti.

Resimheykel sanatıyla bilinen ve bir birinden farklı ödüllere layık görülen Türk sanatının duayen isimlerinden olan Ünlü Türk Sanatçı Lütfü Güngörer Ankara’da ikamet ettiği evinde cuma günü hayatını kaybetti. Sanat dünyasını yasa boğan Güngörer’in cenazesine çok sayıda sanatçı ve sevdikleri katıldı.

“LÜTFÜ GÜNGÖRER KİMDİR

Lütfü Güngörer, renkli kablolarla 1964 yılında, şoför olarak çalıştığı PTT’de tanışıyor.

Ve zamanla sanatseverlerin beğenisine bu yepyeni Anadolu yaklaşımını sunuyor, ResimHeykel Sanatını.Tek malzeme olarak renkli telefon kablolarını kullanan sanatçı, boya veya yapıştırıcı malzeme kullanmıyor.

Eserlerini tamamen çıplak elle, kendi geliştirdiği tekniklerle, kalıpsız ve içi boş olarak yapıyor ve gerektiğinde biz, neşter, kargaburnu gibi araçlardan yararlanıyor.

Herhangi bir sanat eğitimi almamış olan Güngörer, tarih, dekor ve kostüm birlikteliğini belleğine güvenerek oluşturuyor, belleğinin yetmediği yerlerde ise yazılı ve görüntülü kaynaklara başvuruyor.

Her şey zihinde tasarlanıyor ve başlangıçtaki küçük bir düğüm, üstelik orantılar korunarak heykel oluyor, resim oluyor.Mendiller, kemer tokaları, ceket düğmeleri gibi ayrıntılar ise sanatçının estetik için ayrıntılara ne denli önem verdiğini gösteriyor.

Lütfü Güngörer’i Dünya Sanatçılar Kataloğu’na taşıyan ve ABD’de yapılan Uluslararası Heykel Organizasyonu’na 180 heykelciyle beraber iki kez çağrılmasına neden olan koleksiyonu, yaklaşık 100 eserden oluşuyor.

TAZİYE DİLEKLERİ İLETİŞİM NUMARASI

TEL: 03123547918

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.