Van İçin Kuvvetli Yağış Uyarısı

Van İçin Kuvvetli Yağış Uyarısı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 15.03.2024
6
A+
A-

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi (BTUM), Van ve çevresindeki iller için önemli bir hava tahmini açıkladı.

Bölgede hava parçalı ve çok bulutlu olarak devam edecek. Muş, Bitlis, Hakkari ve Van’ın kuzey ve güney ilçelerinde öğle saatlerinden itibaren yağmur ve karla karışık yağışlar bekleniyor. Akşam saatlerinden itibaren ise zaman zaman kuvvetli yağışlar görülebilir. Van’ın merkez ve doğu kesimlerinde yağışların başlaması öngörülüyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma, don olayı ve yer yer sis hadiseleri yaşanabilir.

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Rüzgarın güneyden ve batıdan orta, zaman zaman kuvvetli esmesi bekleniyor (40-60 km/sa).

Van Gölü’nde hava durumu da parçalı ve çok bulutlu olacak. Akşam saatlerinden itibaren yağmur bekleniyor. Rüzgar kuzey ve kuzeydoğudan esecek, akşam saatlerinden itibaren kuzeybatıdan 2 ila 4, yer yer 5 kuvvetinde olacak. Dalga boyu 0,25 ila 0,75 metre arasında değişecek.

Muş, Hakkâri, Van ve Bitlis illerinde en yüksek sıcaklıklar sırasıyla 13, 7, 11 ve 9 derece olacak.

Yetkililer, yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğu için vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyorlar.

Ayrıca, bölgede beklenen kuvvetli rüzgarın zaman zaman fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Lodos ile birlikte baca gazı (karbonmonoksit) zehirlenmeleri, kar savrulması ve kar sürülmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Akşam saatlerinden itibaren başlayacak kuvvetli yağışların, Van’ın güney ve kuzey ilçelerini, Muş, Bitlis ve Hakkari’yi etkilemesi bekleniyor. Ulaşımda aksamalar, buzlanma, don olayı, tipi ve çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması önem taşıyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.