Van İçin Ölümcül Rapor!

Van İçin Ölümcül Rapor!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 19.03.2024
3
A+
A-

Temiz Hava Hakkı’nın Mart 2023’te yayınlanan raporuna göre, hava kirliliği alarm veriyor. Verilere göre Van, Ulusal ve Avrupa Birliği Mevzuatının üstünde bir kirliliğe sahip. Kent ayrıca bölge illeri kirlilik sıralamasında da ilk sıralarda yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan son araştırmalar, dünyanın her yıl milyonlarca insanının hava kirliliğine bağlı olarak hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor. DSÖ’nün verilerine göre, her yıl 10 kişiden 9’u hava kirliliğinin etkisiyle yaşamını yitiriyor. Bu korkunç gerçekle birlikte, hava kirliliğinin insan sağlığına olan etkileri de açığa çıkıyor.

Hava kirliliği, sadece yaşam kayıplarına neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda bir dizi sağlık sorununa da yol açıyor. DSÖ’nün raporuna göre, hava kirliliğinin etkisiyle yılda 1.4 milyon kalp krizi, 2.4 milyon kalp hastalığı ve 1.8 milyon solunum yolu hastalığı vakası yaşanıyor.


Türkiye ise hava kirliliği konusunda endişe verici bir konumda bulunuyor. 2022 Dünya Hava Kirliliği Raporu’na göre, Türkiye’nin hava kalitesi sıralamasında 45. sırada yer alıyor. Havası en kirli iller arasında ilk sorada Iğdır yer alırken Van’ın da hava kirliliği alarm vermeye devam ediyor. Verilere göre Van ise Ulusal ve Avrupa Birliği Mevzuatının üstünde bir kirliliğe sahip.

Havası en kirli iller 2024

Temiz Hava Hakkı’nın Mart 2023’te yayınlanan raporuna göre, Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü standartlarına göre havası temiz şehir yok.

Havası en kirli iller ise şöyle sıralanıyor:
Batman,
Iğdır,
Ağrı,
Şırnak,
Malatya.

Havası en temiz iller 2024

Türkiye’de havası en temiz iller 2024 listesinin ilk sırasında Artvin var. Liste şöyle:
Rize, 
Trabzon, 
Gümüşhane, 
Giresun, 
Çankırı,
Bilecik.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.