Van kahvaltısı yapmak da lüks oldu: fiyatını gören vaz geçiyor

Van kahvaltısı yapmak da lüks oldu: fiyatını gören vaz geçiyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 31.01.2023
68
A+
A-

Van’ın meşhur Van kahvaltısı da zamlardan nasibini aldı. Süt, yumurta, peynir fiyatlarına gelen zamların ardından vatandaş kahvaltılıkları almakta zorluk çekerken, kahvaltıcılarda da durgunluk yaşanıyor. Esnaflar, böyle giderse bir geleneğin sona ereceğini ifade ediyor.


Meşhur Van kahvaltısı; peynir, süt, yumurta, bal ve kaymağa gelen zamlar nedeniyle eski rağbeti göremiyor. Onlarca çeşit kahvaltılıkla yapılan Van kahvaltısında fiyatlar, tüm ürünlere gelen zamlar sebebiyle hızla yükseldi.


Vanlı vatandaşlar artık meşhur kahvaltılıklarını eksik yapmak zorunda kalıyor. Murtuğa, kavut, kaymak, otlu peynir… Özellikle otlu peynire gelen zamlar, Van kahvaltılarının olmazsa olmazı peyniri yavaş yavaş sofralardan kaldırılmaya başlandı… Artan fiyatlar vatandaşın cebini zorlarken dışarda Van kahvaltısı yapmak da lüks oldu. Otlu peynirin kilosu şuan 150 liradan alıcı buluyor.


“İŞLERİMİZ DURGUNLAŞTI”
Van’ın meşhur kahvaltı işletmecileri ise artan fiyatlar nedeniyle durgunlaşan işlerinden dert yakındı. Sürekli artan ürünler karşılık zam yaptıklarını ifade eden esnaflar, kahvaltı salonlarının eskisi gibi dolu olmadığını ve bir geleneğin sona ermek üzere olduğunu dile getiriyor. Esnaflar, “ Önceki yıllarda Kahvaltıcılar Sokağı’nda iğne atsanız yere düşmezdi. Hatta öyle kalabalıktı ki sıra bekleyen insanlar olurdu. Şimdilerde kahvaltı masalarımızın yarısı boşaldı. Ürünlere gelen zamlar nedeniyle ister istemez zam yapmak zorunda kalıyoruz. Bu da işlerimize yansıyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz.” Dedi.


“KAHVALTI KÜLTÜRÜ SONA ERİYOR”
Ülke kültürü olan kahvaltı kültürünün enflasyondan etkilendiğini söyleyen esnaflar, “ Bir kültür yok oluyor. İnsanların en çok önem verdiği öğünlerden birini tüketmemeye başladı. Yıllardır işletmecilik yapan Van’ın kahvaltıcıları zor günler geçiriyor.” Şekline konuştu.


“DIŞARDA KAHVALTI LÜKS OLDU”
Fiyatların artması nedeniyle dışarda kahvaltı yapmanın Van halkına lüks olduğunu ifade eden İsmail Adil, “ Ailemiz çoluk-çocuğumuzla beraber dışarda ne yemek ne de kahvaltı yapabiliyoruz. Fiyatlar çok yüksek. İster istemez evde kahvaltı yapmaya özen gösteriyoruz. Ancak kahvaltılarımızda otlu peyniri de çıkarmak zorunda kaldık. Normalde peynirimizi bahar aylarında satın alıyorduk. Bu sene fiyatı çok yüksek belki düşer diye bekledik ama gittikçe fiyatlar arttı. O yüzden bu sene peynirsiz kaldık. Bizler daha uygun olan kahvaltılıklara yöneldik.” Dedi. Kaynak: Yenidoğu Gazetesi Van Haber

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.