Van kalesinin 163 yıllık çizimi ortaya çıktı

Van kalesinin 163 yıllık çizimi ortaya çıktı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 07.11.2023
19
A+
A-

Tarihi Van Kalesinin 1860 yılına ait Fransız seyyah Deyrolle tarafından çekilen fotoğrafı ortaya çıktı. Sosyal Medya’da gündem olan fotoğraf 163 yılına ait olduğu ortaya çıktı.


Van Gölü kıyısında yer alan ve Urartuların başkenti Tuşpa’nın merkezi olan Van Kalesi, tarih ve efsaneleriyle ziyaretçileri büyülüyor. Kalenin içinde yer alan Urartu yapıları, çivi yazılı kitabeler ve kaya mezarları, ziyaretçilere tarihin tozlu sayfalarında bir yolculuk yapma fırsatı sunuyor.


Tarih araştırmacısı Baran Zeydanlıoğlu sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı fotoğrafta “Eski Van şehri ve Van Kalesi’ni tasvir eden en güzel gravürlerden biri budur. 1860’larda Van’ı ziyaret eden Fransız seyyah Deyrolle tarafından yapılmıştır. Aralarında Aghtamar Manastırı’nın da olduğu birçok mekan ve yerin çizimlerini yapmış ve anılarının yer aldığı çalışmasında paylaşmıştır” ifadelerini kullandı.


VAN KALESİ VE TARİHİ
Van Kalesi, Urartu Krallığı tarafından kütle halindeki taştan yaptırılan ve Urartu başşehri Tuşpa’yı kuş bakışı gören bir istihkam yapıdır. Van Gölü kıyısında olup, Van şehrine 5 km uzaklıkta bulunan bu kale sarp bir kayalık üzerine inşa edilmiştir. Yapı 1800 m uzunluğunda, 120 m genişliğinde ve 80 m yüksekliğindedir. Kale MÖ 9. yüzyılda Lutipri’nin oğlu Sarduri tarafından MÖ 840-MÖ 825 tarihleri arasında kurulmuştur.[1] Çok sayıdaki bu tür istihkamlara şimdiki Ermenistan, Türkiye ve İran’da rastlanır. Genellikle bu tür yapılar yeryüzüne çıkmış kayalarda ve yamaçların içinde yapılır. Bu tür kaleler genellikle yabancı ordulara karşı koymak için değil, bölge kontrolü için kullanılır. Van şehri eteklerindeki bu yapının harabeleri onun duvarlarının Orta Çağda yapıldığını destekler. Ayrıca bu kalenin, o zamanlarda yaşayan dev insanlar tarafından yapıldığına dair söylentiler vardır. Çünkü Van Kalesi’nin o zamanın şartlarıyla yapılmasının olanaksız olduğu düşünülmektedir

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.