Van ÖNDER’den Eğitim Sen’e Tepki: Haddinizi bilin!

Van ÖNDER’den Eğitim Sen’e Tepki: Haddinizi bilin!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 12.01.2023
57
A+
A-

Van’da İmam Hatip okullarına yönelik bir haber yaparak çağ dışı muamelesi yapan ve kentin yozlaşması anlamında her türlü çalışmaya imzasını atan Eğitim Sen’e Van ÖNDER Başkanı Mehmet Emin Akan tepki gösterdi.


Van ÖNDER Başkanı Mehmet Emin AKAN İmam Hatip Okulları ülkemizin gelişmesine katkı sunan, milli birlik ve beraberliği önceleyen, toplumda sevgi, saygı ve hoşgörü ikliminin oluşmasına ciddi katkıları olan eğitim kurumlarıdır. Bu okullar kurulduğu günden itibaren milletimizin yoğun teveccühüne mazhar olmuş, milletine, devletine ve vatanına aşkla hizmet eden nesiller yetiştirmiştir. İmam Hatip okullarında yetişen milyonlarca genç bugün eğitimden kültüre, spordan sanata, siyasetten teknolojiye kadar her alanda göğsümüzü kabartan çalışmalara ve başarılara imza atmaktadır.” dedi.


“İmam Hatip okulları her türlü siyasi ve ideolojik tartışmaların dışında kalarak başarılarıyla gündem olacaktır”
İmam hatiplerin Milli Eğitim’in bir parçası olduğunu belirten Van ÖNDER Başkanı Mehmet Emin AKAN, “İmam Hatip Okulları; öğrencisi, öğretmeni ve müfredatı ile bu ülkenin Milli Eğitim sisteminin bir parçasıdır. Eğitim sistemimiz içinde farklı kademelerde birçok farklı okul türü vardır ve İmam Hatip Okulları da bu okullardan biridir. Okul türleri içinde İmam Hatip Okullarını tercih ederek bu okullarda eğitim almak isteyen her bir vatandaşımızın tercihi, tıpkı diğer okul türlerini tercih eden vatandaşlarımızda olduğu gibi temel bir haktır ve saygıya layıktır. Bu husus temel insan hakları ve anayasamız açısından gayet açıktır. İmam Hatip Okullarının mezunları ve mensupları olarak farklı okul türlerine ve bu okullarda okuyan öğrencilerimize yönelik her türlü ayrıştırıcı yaklaşımı çirkin ve tehlikeli görüyoruz. İmam Hatip okulları her türlü siyasi ve ideolojik tartışmaların dışında kalarak başarılarıyla gündem olacaktır.

Ancak Eğitim-Sen Van Şubesi, ilimizin gözde okullarından olan Şehit Murat Demirci Anadolu İmam Hatip Lisesi, Van Merkez İmam Hatip Lisesi ve 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde kız ve erkek öğrencilerin ayrı dersliklerde eğitim gördüğünü yönündeki spesifik tatışmaya mahal bırakacak açıklamalarına üzüntüyle müşahit olmaktayız. Milli Eğitim Temel Kanununun 15’inci maddesindeki ‘Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitim türüne, imkân ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir’ hükmüne uygun eğitim öğretim uygulanmaktadır” ilkesine istinaden Eğitim-Öğretim yapan okullarımızı hedef alan ve basında da yer alan haberleri, esefle kınıyoruz


Eğitim-Sen’in, tüzüğünde yer alan ve amaçları arasında yer alan:‘’İnsan hakları ve temel özgürlüklerin bütünlüğü içinde, din, dil, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği, siyasal düşünce farkı gözetmeksizin bütün üyelerinin ekonomik, demokratik, akademik, sosyal, kültürel, hukuksal, siyasal, mesleki özlük hak ve çıkarlarını koruyup geliştirmeyi, üyelerine insanca bir yaşam düzeyi sağlamayı savunur.’’ İlkesiyle çelişen imam hatip okullarını ayrıştırıcı tutum ve davranışlarının artık ne kendi kitlesince ne de eğitim camiasınca bir kabul görmeyeceğini hatırlatmak isterim.


İmam Hatip Okulları, misyonu ve vizyonu itibariyle her kesimden insanın eğitim ve öğretimini ilke edinmiş ve edinmeye de devam edecektir. Basında yer alan imam hatip okullarını ayrıştırıcı haberin düzeltilmesini talep eder, ayrıştırıcı haberlerin devam etmesi durumunda da hukuki haklarımızı kullanarak ilgili kişilerden davacı olacağımızı belirmek isterim.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.