“Van YYÜ’de 2. Uluslararası Girişimci ve Yatırımcı Zirvesi”

“Van YYÜ’de 2. Uluslararası Girişimci ve Yatırımcı Zirvesi”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.02.2024
4
A+
A-

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van Teknokent, İran Kamu Yöneticiler Birliği ve Van İŞGEM iş birliğinde düzenlenen 2. Van Uluslararası Girişimci ve Yatırımcı Zirvesi, üniversitemiz ev sahipliğinde ulusal ve uluslararası çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi arasında “Uluslararası Eğitim İşbirliği” ve “ Sağlık Bilimleri ve Tıp Alanlarında Uluslararası Eğitim İşbirliği” olmak üzere iki protokol imzalandı.


 
Akademik ve eğitim amaçlı değişim faaliyetlerinin geliştirilmesi ve bazı alanlarda iş birliğinin sürdürülmesi için yapılan protokollerde; her iki kurumun da kendi ülkelerinde yürürlükte olan kanunlara, düzenlemelere ve ulusal politikalara uygun olarak işbirliği çalışmalarına zemin oluşturmak ve bu işbirliğini geliştirmek amaçlanmaktadır.
 
Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Peyami Battal protokol imza töreninde yaptığı açıklamada “Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi arasında iki protokol imzalamış olduk. Bu protokoller, inanıyorum ki gelecekte çok güzel işlerin gerçekleşmesine vesile olacaktır. Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin, Türkiye-Kazakistan olmak üzere iki ülkenin ortak üniversitesi niteliğinde olduğunu ve bu anlamda örnek teşkil ettiğini söyleyebiliriz. Burada amaç iki ülkenin güçlerini birleştirerek Türk dünyasındaki gençleri eğitmek ve bir nevi Türk dünyasında bir erasmus geleneği oluşturmaktır” sözlerini kaydetti.

 
Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ise iki üniversite arasında öğretim elemanlarının farklı akademik deneyimler kazanmasına vesile olacak protokolün hayırlı olmasını diledi. Rektör Şevli “Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Peyami Battal Hocamız Üniversitemizde uzun yıllar akademisyen olarak görev yapmış, iki dönem boyunca da rektörlük yapmıştır. Hocamızın Üniversitemiz ile kurduğu bu gönül bağının iki üniversite arasında daha güçlü iş birliğini kurmamıza vesile olacaktır. Biz de inşallah en yakın zamanda Kazakistan’a giderek iki üniversite arasındaki bağı güçlendirmiş olacağız. Bu iki protokol her iki üniversitemize ve Türk dünyasına hayırlı olsun.” dedi.
 
Protokol imza töreninde  Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Peyami Battal ve Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’nin yanı sıra Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Şenay Baydaş, Prof. Dr. Murat Kayri ve Prof. Dr. Cemil Göya da hazır bulundular.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.