Van’a konsolosluk mu yapılıyor?

Van’a konsolosluk mu yapılıyor?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 15.11.2023
21
A+
A-

Dışişleri Bakanlığı, HEDEP Van Milletvekili Pervin Buldan’ın Kapıköy Sınır Kapısı ile ilgili soru önergesine yanıt verdi. Van’a konsolosluk yapılmasının İran İslam Cumhuriyeti inisiyatifine bağlı olduğu belirtilen açıklamada, talep gelirse keyfiyetle değerlendirileceği ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı, Halkların Demokratik Partisi (HEDEP) Van Milletvekili Pervin Buldan’ın Kapıköy Sınır Kapısı ile ilgili yönelttiği soru önergesine cevap verdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, soruların çeşitli bakanlıkların yetki ve görev alanlarına ait olduğu belirtilerek, ilgili bakanlıkların konuyla ilgili sorumluluklarına vurgu yapıldı.

Açıklamada, Türkiye-İran sınırındaki Kapıköy Gümrük Kapısı’nın fiziki olanaklarıyla ilgili soruların Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları’nın sorumluluk alanlarına ait olduğu ifade edildi. Bu kapsamda, soruların bu bakanlıklar tarafından değerlendirileceği ve gerekli bilgilerin sağlanacağı belirtildi.

İran’ın Van ilinde konsolosluk açma talebinin Türkiye’nin inisiyatifinde olmadığı vurgulanan açıklamada, böyle bir kararın, İran’ın talep etmesi ve ilgili yabancı ülkelerle muvafakat sağlanması durumunda değerlendirileceği kaydedildi. Ayrıca, İran İslam Cumhuriyeti’nin Van ilinde konsolosluk açma kararı alması halinde, bu talebin Dışişleri Bakanlığı tarafından keyfiyetle değerlendirilebileceği ifade edildi.

Açıklamada, Erzurum’da bulunan İran Başkonsolosluğu’nun varlığıyla ilgili sorunun da ilgili yabancı ülkenin talebi ve muvafakati doğrultusunda kontrol edileceği belirtildi. Son olarak, İrtibat Ofisi’nin yayınlanması için Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın tamamlandığı ve önümüzdeki dönemde faaliyete geçilmesinin planlandığı bilgisi paylaşıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada;


“1. Türkiye-İran sınırında bulunan Kapıköy Gümrük Kapısının fiziki olanakları hakkında yönlendirilen Sıra No:3 Esas No 7/4158 sayılı yazılı soru önerisigesinin ilk dört maddesi, Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarımızın yetki ve görev alanlarından oluşmaktadır.

  1. İran’ın Van’da konsolosluk açması (5. Madde) Türkiye’nin inisiyatifinde olan bir tasarruf yapmayı, kendi yabancı ülkelerin Başkonsolosluk, konsolosluk ve benzeri konsüler strateji açmaları, öncelikle ilgili yabancı ülkelerin Talebin ve çeşitliliğin muvafakatına bağlı olarak Van’da konsolosluk açılması için genişletilmiş başvuru yapma veya yapmama karar nihai karar kararı seçeneği. Bu bağlamda, İran İslam Cumhuriyeti Van ilimizde konsolosluk açma yönünde bir karar verildiği, bu talebini Bakanlığımıza ilettirse, keyfiyet bu şekilde değerlendirilebilecektir. Öte yandan, İranlı turist yoğunluğunun dikkate alınmaması Van’da Bakanlığımız İrtibat Ofisi’nin yayınlanması için Cumhurbaşkanlığı Kararı tekemmül etmiş olup, önümüzdeki dönemde faaliyete geçilmesi öngörülmektedir.
  2. Erzurum’da İran Başkonsolosluğunun mevcudiyeti de (6. soru), yine öncelikle ilgili yabancı ülkenin talebi ve yaşadığıin muvafakatı tahtında kontrolünde.” İfadelerine yer verildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.