Van’a şiddetli fırtına ve yağış uyarısı

Van’a şiddetli fırtına ve yağış uyarısı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 08.04.2024
5
A+
A-

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi (BTUM) Hava Tahmin Raporunu açıkladı. Açıklanan rapora göre Van’da bir hafta şiddeti yağış ve fırtına bekleniyor.

Van ve Bölge genelinde havanın çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olması bekleniyor, Yağışların öğle saatlerine kadar Hakkâri, Muş ve Bitlis çevrelerinde zaman zaman kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olması tahmin edilirken Yağışların bölgenin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde olması tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi beklenmektedir. Rüzgârın güneyli ve batılı yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette (20-40 km/sa) şekilde esmesi beklenmektedir. Van Gölünde Hava Durumu: Çok bulutlu, batısı sağanak yağışlı, Rüzgâr: Batıdan ve kuzeybatıdan 2 ila 4 kuvvetinde; Dalga:0,25 ila 0,75; Görüş: İyi İl merkezleri için günün en yüksek sıcaklıklarının; Muş 18, Van 15, Hakkâri 14 ve Bitlis’te 13 derece olacağı tahmin edilmektedir.

KAR ERİMESİ VE ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

 Bölgemizde yüksek kar örtüsüne sahip dik ve eğimli yamaçlarında yüksek sıcaklıkların devam etmesiyle birlikte çığ tehlikesi, kar erimeleri ve heyelan riski bulunmaktadır. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

 Hakkâri, Muş ve Bitlis’te yağışların zaman zaman kuvvetli olması beklendiğinden ve bölgemizde yüksek kar örtüsüne sahip dik ve eğimli yamaçlarında yüksek sıcaklıkların devam etmesiyle birlikte çığ tehlikesi, kar erimeleri ve heyelan riski bulunduğundan yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.