Van’da beklenen yağışlar başladı: Hafta sonuna kadar sürecek

Van’da beklenen yağışlar başladı: Hafta sonuna kadar sürecek
REKLAM ALANI
Yayınlama: 10.01.2024
23
A+
A-

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi (BTUM) tarafından hava tahmin raporu açıklandı. Açıklanan hava tahmin raporuna göre Van’da başlayan kar yağışı ve karla karşılık yağmur hafta sonuna kadar belli aralıklarla devam edecek.

Bölge müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Bölgede havanın çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve karlı olması bekleniyor. Yağışların Van ve Bitlis çevrelerinde akşam saatlerine kadar Hakkâri çevrelerinde ise gece saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin edilirken Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer pus ve sis hadisesinin görülmesi bekleniyor.

Açıklamanın devamında ise, “Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyretmesi tahmin edilmektedir. Rüzgârın güneyli ve doğulu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette esmesi beklenmektedir. Van Gölü İçin Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmurlu; Rüzgar: Batı ve güneybatıdan 2 ila 4 yer yer 5 kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,75 m; Görüş: İyi, yağış anında orta. İl merkezleri için günün en yüksek sıcaklıklarının; Van’da 6, Hakkâri’de 2, Bitlis’te 1 ve Muş’ta 3 derece olacağı tahmin edilmektedir”

BUZLANMA VE DON UYARISI

Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (Ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI

 Bölgemizde yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan yetkililer ile vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.