Van’da “Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı” Yapıldı

Van’da “Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı” Yapıldı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 04.03.2024
1
A+
A-

1-7 Mart Deprem haftası kapsamında okullarda eş zamanlı yapılan “Deprem anı uygulaması ve tahliye tatbikatı” Kaymakamımız Sayın Sercan Sakarya’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Bu kapsamda Çatak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde tüm öğrenci ve personelin katılımıyla deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryo gereği, İlk siren sesiyle birlikte yaşanan deprem sonrasında öğrenciler, ilk olarak çök-kapan-tutun yöntemiyle kendilerine güvenli bir bölge oluştururken ikinci siren sesiyle birlikte,  237 öğrenci ve 36 personel 125 saniye içinde okuldan kontrollü bir şekilde tahliye edilerek okul bahçelerinde belirlenen güvenli alana alındı. Ardından senaryo gereği 112 acil ekipleri tarafından bir öğrenciye müdahale edilerek ambulansa alındı ve okulda mahsur kalan bir öğrenciyi itfaiye ekipleri kurtardı.


Öğrencilerde deprem bilincini geliştirerek deprem sırasında ve sonrasında neler yapmaları ve nasıl davranmaları konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan etkinlikte öğrencilerle birlikte deprem anını yaşayarak öğrencilerin heyecanlarına ortak olan Kaymakam Sakarya, “ülkemizin deprem kuşağında yer aldığını belirterek tüm okullarımızda aynı anda gerçekleştirilen deprem anı ve tahliye tatbikatı ile toplumda afet farkındalığı oluşturmak, geliştirmek, toplumun tüm kesimlerinde deprem bilincini yerleştirmek ve yeni nesillerin bu bilinçle yetişmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır” dedi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.