Van’da engelleri unutturan tiyatro gösterimi

Van’da engelleri unutturan tiyatro gösterimi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 17.05.2024
Düzenleme: 17.05.2024 12:59
74
A+
A-

Van’da 10-16 Mayıs Engelliler Haftasına özel Güleryüz Engelliler Tiyatro Derneği tarafından sahnelenen oyun, Pembe Bereliler tiyatro gösterimi hem eğlendirdi hem düşündürdü.

Van Edremit Uygulama Otelinde sahnelenen tek perdelik komedi tarzındaki tiyatro oyunu, izleyicilerden büyük alkış aldı. Van’da 10-16 Mayıs Engelliler haftası nedeniyle Güleryüz Engelli Tiyatro Derneği tarafından Van Uygulama Otelinde tiyatro gösterisi sergilendi. Tiyatro gösterisinin bilet satışında elde edilen gelirlerle engelli bireylere tekerlekli sandalye yardımı yapıldı.

7 kişi tarafından sahnelenen oyun sonunda konuşan Güleryüz Engelliler Tiyatro Derneği Başkanı Erdi Şahar, amaçlarının engellilerin yaşadığı sıkıntıları dile getirmek olduğunu ifade ederek, “Hala gerek hastane olsun gerek kurumlarda olsun engelli kardeşlerimiz büyük sıkıntı yaşıyorlar. Özellikle kaldırımlarda bulunan sarı çizgilerin kapatılması bizleri mağdur ediyor” dedi.

“EĞLENDİREN TİYATRO”

Bilet satışlarından elde edilen gelirle bir akülü sandalye ile bir engelliye protez alınacağının altını çizen Şahar, “Güleryüz Engelliler Derneği 2018 yılında kuruldu. 81 ilde tiyatro gösterimi yapıyoruz, birçok ilimizde tiyatro gösterimimiz devam ediyor. Amacımız yaptığımız bu çalışma ile akülü ve tekerlekli sandalye dağıtmak. Derneğimizin asıl amacı bu engelli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını bu şekilde karşılamak, 16 Mayıs engelliler haftası, bizim için özel bir gün, bu anlamda bugün düzenlenen tiyatroda satışı yapılan biletlerle engelli arkadaşlarımıza akülü sandalye teslim edilecek” dedi.

“ARAÇ SÜRÜCÜLERİ DİKKAT BU MESAJ SİZE”

Görme engellilerin kent genelinde gasp edilen sarı bantlı alanlarda hareket edemediklerini belirten Şahar, “Kış aylarında yağmur ve kar yağışlarında, sarı bantlı alanlarda yürümek bizlere çok zorluklar çıkarıyor. Kaldırımlardan normal bir anne bile çocuk arabası ile hareket etmekte zorlanıyor, inişlerde özellikle bedensel engelli kardeşlerimiz çok zorluk çekiyor, bu yetmez gibi birde araçlar çok engel oluyor, engelli rampası önüne park edilen araçlarda bizleri mağdur ediyor. Bunların yanı sıra asansör olmayan üst geçit ve bazı binalarda büyük zorluklar yaşıyoruz” diye konuştu.

“HEDEF BU YIL BİN SANDALYE”

2023 yılında 400 akülü, 300 manuel sandalye dağıtımı yaptıklarını söyleyen Şahar, “Bunların yanında 100 tane de koltuk değneği ve yüze yakın işitme cihazı dağıtımı yapıldı. 2024 yılında ise hedefimiz bine yakın akülü sandalye dağıtmak. Bölge genelinde engelli bireylerimize dağıtımı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“DESTEKÇİLERE ANLAMLI TEŞEKKÜR”

Çalışmalar kapsamında desteklerini esirgemeyen İş İnsanlarına teşekkür eden Şahar, “Bu anlamlı çalışmada sponsorluğumuzu üstlenen Özor İnşaat Burhan Ölmez beye, Elif Pastanesi Cevdet Yılmaz, Doğu Beton Zahir Kandaşoğlu, Tunç Bey Nakliye Limited Şirketi Sinan Tunç, Aşkale Beton Lütfü Yücel, Çelenk Lojistik Erdal Çelenk, gülsin İnşaat Nasır Bilici, Urartu Beton Halil Güneş, Atlas Döküm Sanayi Anonim Şirketi, HSM İnşaat, Toyota, Çözüm İmalat Makine İthalat ve ihracat, Yorulmaz Mühendislik, Adakan Grup Ferhat Adakan, Van Gölü Beton Naci Aslan ve Tekin Ticaret Sefa Tekin’e teşekkür ediyoruz” dedi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.