Van’da ilkbahar yağışları başladı

Van’da ilkbahar yağışları başladı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 07.03.2024
5
A+
A-

Van’da çetin geçen kış mevsimi sonrası martta düşen cemrelerle ilk bahar yağışları başladı.  Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü Hava Tahmin Raporuna göre kent genelinde karla karşılık yağmurun etkili olması bekleniyor.

Kar yağışı bu yıl beklentileri karşılaşmadı. Çığ riski ve Dondurucu havaların kış boyunca hakim olduğu Van’da mart ayının başlamasıyla ilkbahar yağışları etkili olmaya başladı. Karla karışık yağmurun bu hafta etkili olacağı kentte meteoroloji bölge müdürlüğü vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Bölge genelinde havanın çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar olması bekleniyor. akşam saatlerine kadar Muş, Bitlis ve Hakkari çevrelerinde zaman zaman kuvvetli yükseklerde ise yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin edililiyor. Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer pus ve sis hadiselerinin görülmesi beklenmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

 Bölgemizde yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan yetkililer ile vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI

 Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

 Yağış anında zaman zaman kuvvetli rüzgar, yükseklerde rüzgarla birlikte tipi hadisesine bağlı olarak görüş mesafesinde azalma, çığ tehlikesi, bölgenin yüksek rakımlı karayolu geçitlerinde (Karabet, Kurubaş, Güzeldere, Tendürek) ulaşımda aksama, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.