Van’da kar yağışı ne zaman başlayacak?

Van’da kar yağışı ne zaman başlayacak?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 02.01.2024
12
A+
A-

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi (BTUM) tarafından yapılan Hava Tahmin Raporuna göre Van’da hava sıcaklıkları mevsim normalleri üzerinde seyir etmeye devam ediyor.

2024 yılı yağışlarının başlamadığı Van’da Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü yağışların başlayacağı tarihi açıkladı. Açıklanan haftalık hava tahmin raporuna göre kentte yağışların Çarşamba yüksek kesimlerde, Perşembe ise kent genelinde başlayacağı belirtildi.

Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Bölgemizde havanın parçalı ve çok bulutlu olması beklenmektedir. Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadisesinin görülmesi tahmin edilmektedir. Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi beklenmektedir. Rüzgarın güneyli ve doğulu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir. Van Gölü İçin Hava Durumu: Parçalı ve az bulutlu, sabah saatlerinde yer yer pus ve sisli; Rüzgar: Doğu ve kuzeydoğudan, akşam saatlerinden itibaren güneybatıdan 2 ila 4, yer yer 5 kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,75 m; Görüş: İyi, pus anında orta, sis anında zayıf. İl merkezleri için günün en yüksek sıcaklıklarının; Van’da 7, Bitlis’te 4, Muş ve Hakkâri’de 6 derece olacağı tahmin edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

BUZLANMA VE DON UYARISI

Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (Ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI

Bölgemizde yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan yetkililer ile vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.