Van’da nisan ayında çığ tehlikesi devam ediyor

Van’da nisan ayında çığ tehlikesi devam ediyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 23.04.2024
4
A+
A-

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi (BTUM) Hava Tahmin Raporuna göre Van’da yağış beklenmezken Çatak, Bahçesaray ve Başkale gibi çığ tehlikesi taşıyan ilçelerde tehlike devam ediyor.

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Bölge genelinde havanın parçalı ve az bulutlu olacağı tahmin edilmektedir. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 5 ila 8 derece üzerinde seyretmesi tahmin edilmektedir.

Rüzgârın kuzeyli ve batılı yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette esmesi beklenmektedir. Van Gölünde Hava Durumu: Az bulutlu ve açık; Rüzgâr: Güney ve güneybatıdan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,5 m; Görüş: İyi. İl merkezleri için günün en yüksek sıcaklıklarının; Muş 24, Van 18, Hakkâri 21 ve Bitlis’te 20 derece olacağı tahmin edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

KAR ERİMESİ VE ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Açıklamanın devamında ise, “Bölgemizde yüksek kar örtüsüne sahip dik ve eğimli yamaçlarında yüksek sıcaklıkların devam etmesiyle birlikte çığ tehlikesi, kar erimeleri ve heyelan riski bulunmaktadır. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” çağrısında bulunuldu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.