Vanlılar Dikkat: Çığ ve yağış uyarısı

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü Hava Tahmin Raporunu açıkladı. Açıklanan verilere göre Van’da bu gece başlayacak yağışlar sabaha kadar etkisini arttırarak devam edecek.

Vanlılar Dikkat: Çığ ve yağış uyarısı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 17.12.2023
5
A+
A-

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü Hava Tahmin Raporunu açıkladı. Açıklanan verilere göre Van’da bu gece başlayacak yağışlar sabaha kadar etkisini arttırarak devam edecek. Van için kuvvetli yağış uyarısında bulunan Meteoroloji 14. Bölge müdürlüğü don, sis ve çığ olaylarına karşı tedbirli olunması yönünde çağrıda bulundu.

Van hafta başına kuvvetli yağışla girecek, bu gece etkili olacak yağışlar yarın sabah saatlerine kadar etkisini artırtarak sürdürecek. Sis, don ve çığ felaketine karşı uyarı da bulunan meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü olası facialara karşı tedbirli olunması yönünde çağrıda bulundu.

Bölge müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Bölge genelinde havanın çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Muş ve Bitlis’te akşam saatlerinden itibaren ise tüm bölgenin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçmesi tahmin edilmektedir. Yağışların akşam saatlerinden itibaren Van ve Bitlis çevrelerinde zaman zaman kuvvetli olmak üzere karla karışık yağmur ve kar yağışlı, yüksek kesimlerde ise yoğun kar yağışlı geçmesi beklenmektedir.

Sabah ve gece saatleri yer yer sis ve pus olması beklenmektedir. Hava sıcaklığının mevsim normalleri civarında seyretmesi beklenmektedir. Rüzgârın kuzeyli ve doğulu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette esmesi beklenmektedir. Van Gölü İçin Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı, Rüzgar: Batı ve güneybatıdan 2 ila 4, öğle saatlerinde 4 ila 6 kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,75 m; Görüş: İyi, yağış anında orta. İl merkezleri için günün en yüksek sıcaklıklarının; Van 9, Muş’ta 8, Bitlis ve Hakkâri’de 7 derece olacağı tahmin edilmektedir” ifadelerine yer verdi.

BUZLANMA VE DON UYARISI

 Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (Ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma ve benzeri) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

 Bölge genelinde beklenen yağışların Van ve Bitlis çevrelerinde akşam saatlerinden sonra sıcaklığın düşmesi ile birlikte zaman zaman kuvvetli olmak üzere karla karışık yağmur ve kar yağışlı, yükseklerde ise yoğun kar yağışlı geçmesi beklenmektedir. Kuvvetli yağışa bağlı olarak ulaşımda aksamalar, yüksek kesimlerde tipi şeklinde kar, görüş mesafesinde azalma, eğimi dik yamaçlarda çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.