Vanlılar, İsrail Soykırımına Karşı Türkiye’den Somut Adımlar Bekliyor

Vanlılar, İsrail Soykırımına Karşı Türkiye’den Somut Adımlar Bekliyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 10.03.2024
3
A+
A-

Van Filistin’e Destek Platformu İcra Kurulu Başkanı Muhammed Garip Cesur, Gazze’de devam eden soykırıma dikkat çekmek ve Türkiye’nin bu konudaki tutumunu eleştirmek amacıyla bir basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada Cesur, “Bugün, 156. gününde olan Gazze soykırımında İsrail’in vahşetine karşı Türkiye’nin daha etkili adımlar atması gerekiyor” dedi. İsrail’in işlediği savaş suçları nedeniyle Türkiye’nin harekete geçmesini isteyen Cesur, uluslararası mahkemelerde İsrail’in yargılanması ve Türkiye’nin ticaret ilişkilerini gözden geçirmesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca, Türkiye’nin İsrail’e en büyük ticaret ortağı olmaması gerektiğini belirten Cesur, “İncirlik Üssü’nün İsrail’e hizmet vermesi, Türkiye’nin insan haklarına saygısı ile bağdaşmamaktadır. Türkiye, soykırımın bir parçası olmamak için acil olarak somut adımlar atmalıdır” şeklinde konuştu.

Cesur, Filistinli kadınların yaşadığı zorluklara ve soykırımın etkilerine de değinerek, uluslararası toplumun sorumluluk alması gerektiğini vurguladı. Filistinli kadınların çığlıklarının duyulması gerektiğini ifade eden Cesur, “Dünyanın dört bir yanındaki mazlumlar, Türkiye’nin liderliği altında bir değişim ve adalet bekliyor” dedi.

Açıklama, Van’da bir araya gelen sağlıkçılar, dernek üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti. Cesur’un çağrısıyla, Türkiye’nin İsrail’e karşı ticaretini durdurması ve soykırıma karşı daha etkin bir tutum sergilemesi bekleniyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.