Van’ın kronik sorunu: ulaşım

Van’ın kronik sorunu: ulaşım
REKLAM ALANI
Yayınlama: 11.07.2023
13
A+
A-

Cumhurbaşkanı kararnamesiyle bir milyon 150 bin nüfusu ile büyükşehir seçilen Van yıllar geçmesine rağmen gelişmeyerek köy olmaktan kurtulamadı.

Van’da sorunlar bitmiyor, çevre yolundan şehir stadına, otogarından hava limanına, trafik sorunundan imar sorununa kadar sorunların yıllardır devam ettiği kentte ulaşım sorunu ve minibüslerin trafikte tehlike saçması vatandaşları canından bezdirdi. Kırmızı ışıktan geçmeleri, tek şeritli yolu kapatmaları, yolcu almamaları gereken alanlarda yolcu indirip bindirmeleri ve diğer sürücülere trafikte zorluk çıkarmaları vatandaşların tepkisini toplamasına tepki oldu.

Feqîyê Teyran Kültür Sanat Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Muammer Takıs trafikte yaşanan sorunlarla ilgili yaptığı açıklamada Van’ın köy olmaktan kurtulamadığını söyledi. Takıs, “ Trafiğin yoğunlukta olduğu İpekyolu bölgesinde bulunan şehir içi minibüsler trafik kurallarına ve akışına keyfi muamele kural nizam takmadan devam ediyor. Yolcu kapasitesi, ışık ihlali trafik, seyir düzen ihlali, kişisel tavır ve yaklaşımları da cabası.

Genel anlamda toplumun gergin bir hale gelmesinde ön ayak olan bu düzensiz akışın yetkililer tarafından ciddi bir takibe alınması gerekiyor. Orta koridor da olan koltukların sökülmesi, ayakta yolcu riskinin artırmasına rağmen kontrolden ve fenni muayene istasyonundan geçmesi. Abart egzoz ve abart korumaları. Yere haşır huşur sürten paspasları. Kurumsal olarak çalışma yapamadığımız ve bu konuda il olarak ne kadar eksiklerimizin olduğunu tekrardan görmüş oluyoruz. Büyükşehir olmuş bir köy olmaktan kurtulamadık” dedi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.